- Home
- »
- Products & Services
- »
- Plastic Pallets
Plastic Pallets
Providing you the best range of blue plastic pallet, black plastic pallet, heavy duty plastic pallet, 4 way industrial plastic pallet, blue industrial plastic pallet and 2 way plastic pallet with effective & timely delivery.
Blue Plastic Pallet
Product Price: Rs 1,200 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Pallet size | 1200x1000 mm |
| Load cap static | 500 kg |
| Pallet type | Export light |
| Entry type | 4 way |
| Top deck | Perforated |
| Material | Plastic |
| Size | 1200 x 800 mm (L x W) |
| Usage/Application | Material Handling |
| Shape | Rectangular |
| Color | Blue |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Black Plastic Pallet
Product Price: Rs 960 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Details:
| Pallet size | 1200x800 mm |
| Load cap static | 500 kg |
| Pallet type | Stackable |
| Entry type | 4 way |
| Top deck | Perforated |
| Material | Plastic |
| Size | 1100 x 900 mm (L x W) |
| Usage/Application | Material Handling |
| Shape | Rectangular |
| Color | Black |
| Capacity | 1800kg |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Heavy Duty Plastic Pallet
Product Price: Rs 1,700 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Pallet size | 1100x1100 mm |
| Load cap static | 500 kg |
| Pallet type | Export light |
| Storing Product | Drums |
| Entry type | 4 way |
| Top deck | Perforated |
| Material | Plastic |
| Size | 1200 x 1100 mm (L x W) |
| Usage/Application | Material Handling |
| Shape | Rectangular |
| Color | Black |
| Capacity | 1800kg |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
4 Way Industrial Plastic Pallet
Product Price: Rs 860 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Details:
| Pallet size | 1200x800 mm |
| Load cap static | 3000 kg |
| Pallet type | Racking |
| Storing Product | Automobile Parts |
| Entry type | 4 way |
| Top deck | Perforated |
| Pallet weight | 15 kg |
| Size | 1200 x 900 mm (L x W) |
| Material | Plastic |
| Shape | Rectangular |
| Color | Blue |
| Capacity | 2000kg |
| Usage/Application | Material Handling |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Blue Industrial Plastic Pallet
Product Price: Rs 920 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Details:
| Pallet Size | 1200×1000 mm |
| Load Capacity | 500 kg |
| Top Type | Perforated |
| Pallet Type | Stackable |
| Entry Type | 4 Way |
| Approx Age | 1 Year |
| Size | 1200 x 900 mm (L x W) |
| Material | Plastic |
| Shape | Rectangular |
| Color | Blue |
| Capacity | 2000kg |
| Usage/Application | Material Handling |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
2 Way Plastic Pallet
Product Price: Rs 1,200 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Details:
| Pallet size | 1100x1100 mm |
| Load cap static | 500 kg |
| Pallet type | Export light |
| Storing Product | Automobile Parts |
| Entry type | 4 way |
| Top deck | Perforated |
| Material | Plastic |
| Size | 1200 x 1100 mm (L x W) |
| Usage/Application | Material Handling |
| Shape | Rectangular |
| Color | Blue |
| Capacity | 1800kg |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
4 Way Grey Industrial Plastic Pallet
Product Price: Rs 720 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Details:
| Pallet size | 1200x800 mm |
| Load cap static | 2000 kg |
| Pallet type | Racking |
| Entry type | 4 way |
| Top deck | Perforated |
| Pallet weight | 15 kg |
| Size | 1200 x 1100 mm (L x W) |
| Material | Plastic |
| Shape | Rectangular |
| Color | Grey |
| Capacity | 2500kg |
| Usage/Application | Material Handling |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Industrial Plastic Pallet
Product Price: Rs 1,600 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Details:
| Pallet size | 1500x1300 mm |
| Load cap static | 2000 kg |
| Pallet type | Racking |
| Entry type | 4 way |
| Top deck | Perforated |
| Pallet weight | 15 kg |
| Material | HDPE |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Roto Molded Plastic Pallets
Product Price: Rs 4,200 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Details:
| Pallet size | 1200x800 mm |
| Size(LXWXH)(mm) | 800x800x160 |
| Load cap static | 3000 kg |
| Pallet type | Racking |
| Entry type | 4 way |
| Top deck | Closed |
| Pallet weight | 22 kg |
| Material | Plastic |
| Storing Material | Non Edible |
| Color | Blue |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
4 Way Plastic Perforated Pallets
Product Price: Rs 950 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Pallet Material | Plastic |
| Usage | Storage |
| Static Load | 500 kg |
| Storing Product | Anything |
| Dynamic Load | 500 kg |
| Pallet Size | 1200×1000 mm |
| Top Deck Type | Closed Deck |
| Size | 1200X1000X150 |
| Usage/Application | Material Handling |
| Material | Plastic |
| Shape | Square |
| Color | Black |
| Capacity | 1500kg |
We are engaged in offering best quality 4 Way Plastic Perforated Pallets to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Supreme Plastic Pallets
Product Price: Rs 2,200 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Details:
| Pallet size | 1300x1100 mm |
| Size(LXWXH)(mm) | 1050X1050X120 |
| Static Load Capacity (kg) | 1000 kg |
| Pallet type | Racking |
| Color | Blue |
| Entry type | 4 way |
| Top deck | Perforated |
| Size(mm) | 1200X1000X150 |
| Usage/Application | Storage |
| Shape | Rectangular |
| Storing Material | Edible |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
HDPE Plastic Pallets
Product Price: Rs 3,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Details:
| Pallet size | 1200x800 mm |
| Load cap static | 1500 kg |
| Pallet type | Racking |
| Entry type | 4 way |
| Top deck | Perforated |
| Pallet weight | 12 kg |
| Color | Blue |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Scrap Plastic Pallets
Product Price: Rs 650 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Scrap form | Broken pallets |
| Size(LXWXH)(mm) | 1200X1000X150 |
| Scrap material | HDPE |
| Color mix | Multi color |
| Scrap clean | Unwashed |
| Size(mm) | 1200X1000X150 |
| Usage/Application | Storage |
| Color | Black |
| Use industry | Recycling |
| Shape | Rectangular |
| Load type | Loose |
| Storing Material | Edible |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Recycled Plastic Pallets
Product Price: Rs 2,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Details:
| Pallet size | 1200x800 mm |
| Load cap static | 500 kg |
| Material | Recycled PP |
| Pallet type | Export light |
| Entry type | 4 way |
| Top deck | Perforated |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Drum Spill Plastic Pallet
Product Price: Rs 2,600 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Pallet Material | Plastic |
| Size | 800 mm X 1200 mm |
| Drum Capacity | 2 Drum |
| Sump Capacity | 100 L |
| Color | Blue |
| Material | Plastic |
| Storing Product | Drums |
| Drum Orientation | Vertical |
| Grid Type | Plastic Grid |
| Chemical Resistance | Solvent |
Yes! I am InterestedRequest A Callback