- Home
- »
- Products & Services
- »
- Pallet Wooden
Pallet Wooden
Our product range includes a wide range of cp9 wooden pallet, 50kg hardwood wooden pallet, 1200x1000mm wooden pallet, heat treated wooden pallets, ispm 15 wooden pallets and 800x600mm cage pallets.
Cp9 Wooden Pallet
Product Price: Rs 900 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Details:
| Wood Type | Pine Wood |
| Entry Type | 4 Way |
| Treatment | Heat Treated |
| Storing Product | Drums |
| Pallet Size | 1200×1000 mm |
| Load Capacity | 500 kg |
| Top Deck Type | Close Board |
| Material | Wooden |
| Brand | Cp9 |
| Usage/Application | Packaging |
| Shape | Rectangular |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
50kg Hardwood Wooden Pallet
Product Price: Rs 1,950 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Details:
| Pallet Type | 4 Way |
| Entry Type | Single Deck |
| Shape | Rectangular |
| Size | 1200 x 1000 mm |
| Load Capacity | 500 kg |
| Thickness | 15 mm |
| Weight | 15 kg |
| Treatment Type | Heat Treated |
| Wood Type | Hardwood |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1200x1000mm Wooden Pallet
Product Price: Rs 2,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Wood Type | Pine Wood |
| Entry Type | Four Way |
| Treatment | Heat Treated |
| Pallet Size | 1200×1000 mm |
| Load Capacity | 500 kg |
| Top Deck Type | Close Board |
| Usage | Export |
| Nailing Type | Manual Nailed |
| Moisture Content | Below 15% |
| ISPM 15 Marked | Yes |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Heat Treated Wooden Pallets
Product Price: Rs 950 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Details:
| Treatment Method | Heat Treatment |
| Capacity | 200Pallet |
| Service Type | In-Facility Treatment |
| Wood Type | Pine |
| Certification Standard | ISPM-15 |
| Temperature Range | 56 degree c |
| Treatment Duration | 24 hours |
| Power | 5 hp |
| Voltage | 415 V |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ispm 15 Wooden Pallets
Product Price: Rs 900 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Details:
| Entry Type | Four Way |
| Application Type | Export |
| Wood Type | Pine |
| Load Capacity | 700 kg |
| Treatment Method | Heat Treatment |
| Thickness | 15 mm |
| Weight | 15 kg |
| Finishing | Smooth |
| Ispm 15 Certification | Yes |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
800x600mm Cage Pallets
Product Price: Rs 12,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Load Capacity | 500 kg |
| Outer Size | 800x600 mm |
| Base Type | Forklift Entry |
| Material Grade | SS316 |
| Coating Type | Powder Coated |
| Stacking Height | 2 High |
| Door Type | Half Drop Gate |
| Wheel Option | Without Wheels |
| Mesh Opening | 50x50 mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback