- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Packaging Pallets
Packaging Pallets
Pioneers in the industry, we offer 1200x1000mm plastic packaging pallets, industrial packaging wooden pallet and rectangular wooden packing pallet box from India.
1200x1000mm Plastic Packaging Pallets
Product Price: Rs 1,870 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Details:
| Pallet size | 1200x1000 mm |
| Load cap static | 500 kg |
| Pallet type | Export light |
| Entry type | 4 way |
| Top deck | Perforated |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Industrial |
| Pallet weight | 15 kg |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Industrial Packaging Wooden Pallet
Product Price: Rs 970 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Details:
| Entry Type | 4 way |
| Shape | Rectangular |
| Design | Euro |
| Load Capacity | 500 kg |
| Size | 1200 x 1000 mm |
| Pallet Type | Heavy Duty |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Rectangular Wooden Packing Pallet Box
Product Price: Rs 680 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Details:
| Wood Type | Pinewood |
| Load Capacity | 1000Kg |
| Box Type | Collar Pallet Box |
| Entry Type | 2 Way |
| Fumigation | Heat Treated |
| Usage | Export Packing |
| Usage/Application | Packaging |
| Shape | Rectangular |
| Capacity | 2500kg |
| Color | Brown |
| Nails Used | Screw Nails |
Yes! I am InterestedRequest A Callback