- Home
- »
- Products & Services
- »
- Industrial Pallet
Industrial Pallet
Leading Manufacturer of racking warehouse industrial pallet, four way stringer industrial pallet, 40l industrial pallet boxes, 200kg industrial crate pallets, 1200x1000mm industrial rackable pallet and four way reversible pallets from Panvel.
Racking Warehouse Industrial Pallet
Product Price: Rs 2,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Usage | Racking |
| Entry Type | Four Way |
| Pallet Size | 1200×1000 mm |
| Static Load | 1000 kg |
| Dynamic Load | 500 kg |
| Top Deck Type | Closed Deck |
| With Runners | Two Runners |
| Colour | Blue |
| Anti Skid Feature | Yes |
| Pallet Material | wood and plastic |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Four Way Stringer Industrial Pallet
Product Price: Rs 2,520 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Pallet Type | Four Way |
| Pallet Material | Wood |
| Shape | Rectangular |
| Stringer Type | Solid Stringer |
| Wood Type | Pine |
| Load Capacity | 500 kg |
| Size | 1200 x 1000 mm |
| Brand | Local Manufacturer |
| Top Deck Type | Open Board |
| Usage | Storage |
| Treatment | Heat Treated |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
40L Industrial Pallet Boxes
Product Price: Rs 2,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Wood Type | Pine Wood |
| Box Material | Wood |
| Side Type | Solid Sides |
| Box Type | Collar Pallet Box |
| Stackability | Stackable |
| Load Capacity | 20 kg |
| Entry Type | 2 Way Entry |
| Box Size | 650×450 mm |
| Fumigation | Heat Treated |
| Capacity Volume | 40 L |
| Usage | Export Packing |
| Lid Option | With Lid |
| Colour | Grey |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
200Kg Industrial Crate Pallets
Product Price: Rs 3,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Crate Type | Wooden Crate |
| Base Pallet Material | Wood |
| Load Capacity | 200 kg |
| Crate Size | 600×400 mm |
| Side Design | Perforated |
| Stackability | Stackable |
| Lid Option | With Lid |
| Usage | Automotive |
| Colour | Blue |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1200x1000mm Industrial Rackable Pallet
Product Price: Rs 2,600 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Pallet Material | Plastic |
| Racking Load | 500 kg |
| Entry Type | Four Way |
| Pallet Size | 1200×1000 mm |
| Top Deck Type | Closed Deck |
| With Steel Reinforce | 2 Rods |
| Usage | Selective Rack |
| Surface Finish | Natural |
| Colour | Blue |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Four Way Reversible Pallets
Product Price: Rs 3,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Pallet Material | Wood |
| Deck Type | Double Deck |
| Static Load | 500 kg |
| Usage | Storage |
| Dynamic Load | 1000 kg |
| Entry Type | Four Way |
| Pallet Size | 1200×1000 mm |
| Top Deck Type | Open Deck |
| Top Deck Pattern | Closed Deck |
| With Runners | Perimeter Base |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Plastic Nestable Industrial Pallets
Product Price: Rs 3,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Pallet Material | Plastic |
| Pallet Type | Nestable |
| Static Load | 500 kg |
| Dynamic Load | 250 kg |
| Pallet Size | 1200×1000 mm |
| Top Deck Type | Open Deck |
| Usage | Export |
| Colour | Blue |
| With Runners | No Runner |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Heavy Material Storage Industrial Pallet
Product Price: Rs 12,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Pallet Material | Heavy Duty Plastic |
| Static Load | 2000 kg |
| Usage | Heavy Racking |
| Dynamic Load | 1000 kg |
| Pallet Size | 1200×1000 mm |
| Entry Type | Four Way |
| Top Deck Type | Strip Deck |
| Surface Finish | Powder Coated |
| With Runners | Three Runners |
Yes! I am InterestedRequest A Callback